Zanimljiva matematika

2022-12-11 17:18:36

Suština matematike je – u njenoj vječitoj mladosti.
(E. Bel)
Kada pomislimo na matematiku, odmah nam se stvori stigma da je to milion zadataka u kojima ćemo se izgubiti. Međutim, učenici 1.b razreda Gimnazije”Visoko” na oglednom času održanom 8.12.2022. sa profesoricom Rasemom Sirćo pokazali su nam da matematika može biti itekako zanimljiva.
Kako riješiti probleme pomoću linearne jednačine sa jednom nepoznatom?
Na ovom veoma zanimljivom i inovativnom času učenici su s prof. Sirćo koristili web alat Plickers koji omogućava da se dobiju povratne informacije od učenika u realnom vremenu i tako evidentiraju stepen usvojenosti gradiva kod učenika.
Kako se ranije nismo susreli sa ovom vrstom rješavanja zadatka, upitali smo profesoricu Sirćo zašto web alat Plickers?
"Motivacija učenika je poboljšana, odličan je alat za ponavljanje gradiva, evaluaciju ishoda učenja, kratke provjere znanja.
Učenici žele da napreduju i razvijaju svoje vještine, pogotovo što je ovo odjeljenje uključeno u pilot-projekat kurikularne reforme te rado rješava problemske situacije i primjenjuje stečena znanja u svakodnevnom životu." Profesorica nije ni u jednom momentu sakrila ponos i osmjeh na licu jer upravo reforme u školstvu i matematici polaze iz naše škole.
Tokom časa učenici su, koristeći jedinstvene kodove na karticama, pokazali da matematika, a posebno linearne jednačine mogu biti jako zanimljive i primjenjive u raznim oblastima života.
Radujemo se sljedećim časovima matematike i čestitamo učenicima 1.b razreda kao i profesorici Sirćo.
Tekst: Nedžla Fejzović IIc
Fotografije: prof.Emin Bašić