POSJETA DASKAMA KOJE ŽIVOT ZNAČE

2022-11-07 21:50:48

Gimnazijalci su u srijedu 2.11. posjetili Narodno pozorište u Sarajevu. Gimnazija "Visoko" svake školske godine bar jednom posjeti NPS i podstiče učenike da su kultura i umjetnost jako bitan dio našeg života.
Ovog puta su gimnazijalci u pratnji profesorica Šahinović, Zilić i Plavčić imali priliku pogledati predstavu "Protekcija".
“Protekciju” je po tekstu Branislava Nušića režirao Kokan Mladenović. Premijerno je izvedena 21. oktobra prošle godine na Velikoj sceni Narodnog pozorišta Sarajevo.
Stotinu godina nakon njenog prvog izvođenja prilagođena je današnjem vremenu, današnjim medijima, svijetu društvenih mreža, sukobu stare i nove generacije, ali se bavi istim ljudskim moralnim i društvenim dilemama kakve su vladale i prije stotinu godina i u vrijeme kada je tekst nastao, a vjerovatno i mnogo ranije. Svi problemi čovječanstva su uvijek isti samo se okolnosti mijenjaju.
"Protekcija" je predstava iz koje trebamo izvući veliku pouku. Najlakše je biti sluga sistemu i pogrešnim ljudima na vlasti i očekivati da nam bolje sutra padne sa neba. Za bolje sutra se trebamo boriti sami, trebamo biti pojedinac koji govori u masi koja šuti i trebamo biti hrabri, a HRABAR JE ONAJ KOGA NIJE STRAH suprotstaviti se, protestovati i prijaviti prevaru države. Problem mita i korupcije je problem koji je itekako zastupljen u našoj državi, a upravo na taj problem nam i ukazuje ova predstava.
Nedžla Čolo, učenica IVa razreda, za Novinarsku sekciju kaže: “Izuzetno mi je drago da smo imali priliku posjetiti Narodno pozorište Sarajevo. Kako mi je ovo prva posjeta Narodnom pozorištu, mogu reći da sam ostala oduševljena, krenuvši od enterijera, preko predstave, do samih glumaca. Pored toga, drama koju smo pogledali je na komičan način predstavila trenutno stanje naše države što nas je i navelo na razmišljanje. Pri izlasku iz pozorišta sam definitivno obećala sebi da ovo ne smije biti moja zadnja posjeta pozorištu. Nadam se da ćemo u narednom periodu imati češće posjete predstavama ovog karaktera.”
U ovoj predstavi su igrali vrhunski bosanskohercegovački glumci: Ermin Sijamija, Belma Salkunić, Amina Begović, Aleksandar Seksan, Amra Kapidžić, Merima Lepić Redžepović, Dino Bajrović, Mirvad Kurić, Mona Muratović, Aldin Omerović, Emina Muftić, Amar Čustović i Mak Čengić.
Moramo njegovati kulturu i umjetnost, što više čitati knjige, posjećivati pozorište, izložbe, gledati filmove i kroz sve to učiti o sebi, drugim ljudima, mjestu i zajednici u kojoj živimo. Tek tada ćemo biti narod kojim se ne može manipulisati i koji je svjestan koliko može i koliko vrijedi.
Tekst: Ilma Hindija IVa
Fotografije: Novinarska sekcija