MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA U GIMNAZIJI "VISOKO"

2022-12-14 12:27:24

MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA U GIMNAZIJI "VISOKO"
U prostorijama Gimnazije "Visoko" je u ponedjeljak, 12.12.2022. godine obilježen Međunarodni dan ljudskih prava. Profesorica Vernesa Škulj je sa učenicima 3. i 4. razreda pedagoškog izbornog područja putem zanimljivog sadržaja, muzike i međusobne interakcije širila svijest o borbi za ljudska prava.
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine 10. decembra, na dan kada je 1948. godine potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima, dokument kojim je prvi put u historiji čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika.
Radionici su se pridružili i učenici Medrese "Osman ef. Redžović" kojima se ovim putem zahvaljujemo na posjeti našoj školi.
Učenice 4. razreda su pripremile skeč o borbi za ljudska prava i općem pravu ljudi na rad. Kroz prezentaciju o Danu ljudskih prava učili smo o njihovoj važnosti, ali i narušavanju.
Učenice 3. razreda su se monolozima "uvukle u kožu" ljudi kojima su oduzeta ljudska: djevojčice Džene Gadžun, stradalih djevojaka Selme Agić i Edite Malkoč, Malale koju su talibani pokušali ubiti jer se zalagala za pravo na obrazovanje.
Učenici su se u svojim izlaganjima osvrnuli i na junake i junakinje književnih djela koji su se borili za svoja prava poput Eme Bovari te junaka "Proklete avlije" našeg nobelovca Ive Andrića.
U evaluacijskom razgovoru sa profesoricom Vernesom Škulj shvatili smo koliko su često naša prava narušena, razgovarali o načinu borbe za njih i ustrajnosti u našim ciljevima i željama jer imamo pravo na njih.
Tekst: Hasna Baković IIIc
Fotografije: Imran Bašić IVa, Hasna Baković IIIc